KTR25JZPJ1R8
Mfr.Part #
KTR25JZPJ1R8
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Description
RES SMD 1.8 OHM 5% 1/3W 1210
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Resistance :
1.8Ohm
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Max Power Dissipation :
333mW
Published :
Construction :
RECTANGULAR
Working Voltage :
600V
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
ECCN Code :
EAR99
Mounting Feature :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±5%
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height :
711.2μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Composition :
Thick Film
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Surface Mount :
yes
Datasheets
KTR25JZPJ1R8
ROHM Semiconductor KTR25JZPJ1R8
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, KTR Series, Thick Film, 1.8Ohm, 0.333W 1/3W, ±5%, -55°C~155°C