KTR18EZPF1005
Mfr.Part #
KTR18EZPF1005
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Description
RES SMD 10M OHM 1% 1/4W 1206
Stock
100
In Stock :
100
Tolerance :
±1%
Case Code (Metric) :
3216
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power Rating :
250mW
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Height :
660.4μm
Case Code (Imperial) :
1206
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Mount :
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Max Power Dissipation :
250mW
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
10MOhm
Voltage - Rated DC :
500V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Datasheets
KTR18EZPF1005
ROHM Semiconductor KTR18EZPF1005
FIXED RESISTOR KTR Series, Thick Film, 10MOhm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C