KTR10EZPJ1R8
Mfr.Part #
KTR10EZPJ1R8
Description
RES SMD 1.8 OHM 5% 1/8W 0805
KTR
TE Connectivity
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Tolerance :
±5%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Subcategory :
Wire and Cable Management
Supplier Device Package :
Resistance :
1.8 Ohms
Height - Seated (Max) :
0.026 (0.65mm)
Brand :
TE Connectivity / Raychem
Product Category :
Solder Sleeves and Shield Tubing
Features :
Automotive AEC-Q200, High Voltage
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Failure Rate :
Product Type :
Number of Terminations :
2
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Composition :
Thick Film
Size / Dimension :
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
KTR10EZPJ1R8
ROHM Semiconductor KTR10EZPJ1R8
KTR Series, Thick Film, 1.8 Ohms, 0.125W, 1/8W, ±5%, -55°C ~ 155°C