KTR03EZPJ913
Mfr.Part #
KTR03EZPJ913
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
RES SMD 91K OHM 5% 1/10W 0603
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
91kOhm
Height :
558.8μm
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
JESD-609 Code :
e3
Series :
KTR
Mounting Feature :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Surface Mount :
yes
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Working Voltage :
350V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Construction :
RECTANGULAR
Factory Lead Time :
10 Weeks
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Max Power Dissipation :
100mW
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Ratings :
AEC-Q200
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Tolerance :
±5%
Datasheets
KTR03EZPJ913
ROHM Semiconductor KTR03EZPJ913
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, KTR Series, Thick Film, 91kOhm, 0.1W 1/10W, ±5%, -55°C~155°C