KTR03EZPF3001
Mfr.Part #
KTR03EZPF3001
Description
RES SMD 3K OHM 1% 1/10W 0603
Stock
59
In Stock :
59
Working Voltage :
350V
Published :
2015
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Resistance :
3kOhm
Tolerance :
±1%
Max Power Dissipation :
100mW
Automotive AEC-Q200, High Voltage
Case Code (Imperial) :
0603
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Datasheets
KTR03EZPF3001
ROHM Semiconductor KTR03EZPF3001
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, KTR Series, Thick Film, 3kOhm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C