KTF500B155M32NHT00
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KTF500B155M32NHT00
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1.5UF 50V X7R 1210
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Ceramic Capacitors
Thickness :
2.5908mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Voltage - Rated :
50V
Tolerance :
±20%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
1.5μF
Thickness (Max) :
0.102 2.60mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Temperature Coefficient :
X7R
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
NTF
Mount :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
United Chemi-Con KTF500B155M32NHT00
NTF 1.5μF 50V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)
KTF500B155M32NHT00 Overview
This device's program size/dimension is 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
KTF500B155M32NHT00 Features
a size/dimension of 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm