KTD251B106M99A0B00
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KTD251B106M99A0B00
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10UF 250V X7R RADIAL
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Ceramic Capacitors
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
1.122Lx0.295W 28.50mmx7.50mm
Mount :
Through Hole
Package / Case :
Radial
Mounting Type :
Through Hole
Temperature Coefficient :
X7R
Lead Pitch :
24.9936mm
Lead Spacing :
0.984 25.00mm
Applications :
SMPS Filtering
Voltage - Rated :
250V
Series :
NTD
Capacitance :
10μF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Lead Style :
Straight
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.787 20.00mm
Tolerance :
±20%
Factory Lead Time :
16 Weeks
United Chemi-Con KTD251B106M99A0B00
NTD 10μF 250V Ceramic Capacitor ±20% X7R 1.122Lx0.295W 28.50mmx7.50mm -55°C~125°C Through Hole Radial