KS1302500000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KS1302500000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLOCK HDR 13POS VERT 7.62MM
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Type :
Through Hole
Contact Material :
Copper
Feature :
Mating Flange
Header Orientation :
Vertical
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Housing Material :
Thermoplastic
Factory Lead Time :
10 Weeks
Type :
Header, Blade Sockets
Contact Mating Finish :
Tin
Insulation Height :
1.185 30.10mm
Number of Positions :
13
Voltage - UL :
300V
Contact Tail Length :
0.197 5.00mm
Pitch :
0.300 7.62mm
Termination Style :
Solder
Color :
Green
Current - UL :
41A
Packaging :
Bulk
Series :
KS
Number of Levels :
1
Datasheets
KS1302500000G
Bulk 0.300 7.62mm Green 1 Levels Through Hole Header, Blade Sockets KS Thermoplastic Tin Copper
KS1302500000G Overview
KS1302500000G Features
KS series
KS1302500000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
KS1302500000G Terminal Blocks applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM