KRPA-5DG-24
Mfr.Part #
KRPA-5DG-24
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Package / Case
120
Datasheet
Download
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 24V
Stock
121
In Stock :
121
Power Relays, Over 2 Amps
Contact Voltage Rating (AC) :
240V
Coil Current :
51mA
Approval Agency :
CSA, UL
Termination :
PLUG
Input Switching Control Type :
Random
Coil Power :
1.5W
Reference Standard :
CSA; UL
Current Rating :
10A
Series :
KRPA
ECCN Code :
EAR99
Depth :
37.3mm
Electrical Life :
10000000 Cycle(s)
Release Time :
10 ms
Published :
2007
Contact/Output Supply Type :
AC
Relay Action :
Momentary
Coil Voltage (AC) :
24V
Coil Insulation :
Class B
Coil Voltage (DC) :
24V
Voltage - Rated AC :
240V
Width :
35.687mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Package / Case :
120
Length :
35.7mm
Switching Voltage :
240VAC -Max
RoHS Status :
RoHS Compliant
Power Consumption :
1.2W
Factory Lead Time :
15 Weeks
Mount :
Socket
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Voltage :
24VDC
Dielectric Strength Between Coil and Contacts :
1000 Vrms
Coil Type :
Non Latching
Max Voltage Rating (AC) :
240V
Must Operate Voltage :
18VDC
Termination Style :
Plug In, 8 Pin (Octal)
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Packaging :
Tray
Dielectric Strength Between Open Contacts :
1000 Vrms
Throw Configuration :
SPDT
REACH SVHC :
Unknown
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Coil Resistance :
472Ohm
Operating Temperature :
-45°C~70°C
Number of Pins :
8
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Coil/Input Supply Type :
DC
Height :
50.8mm
Voltage - Rated DC :
24V
Weight :
84.708375g
Mounting Type :
Socketable
Power Rating :
1.2W