KRPA-5DG-12
Mfr.Part #
KRPA-5DG-12
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Package / Case
Dust Cover
Datasheet
Download
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 12V
Stock
993
In Stock :
993
Power Relays, Over 2 Amps
Current Rating :
10 A
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide
ECCN Code :
EAR99
Physical Dimension :
48.8mm x 37.3mm x 34.9mm
Contact Form :
1 Form C
Reference Standard :
CSA; UL
Pick-up Voltage (Max) :
9VDC
Turn Off Voltage (Min) :
Contact Termination :
Plug Pin
Coil Voltage (DC) :
12 V
REACH SVHC :
Unknown
Relay Action :
Momentary
Voltage Rating (AC) :
240 V
Power Consumption :
1.2 W
Min Operating Temperature :
-45 °C
Mounting Feature :
SOCKET MOUNT
Contact Current(DC)-Max :
10 A
Termination Type :
Snap-On
Relay Function :
SPDT
Coil Power :
1.2 W
Coil Current(DC)-Max :
0.1 A
Approvals :
CSA, UL
Contact/Output Supply Type :
AC
Voltage Rating (VAC) :
240(V)
Coil Voltage (AC) :
12 V
Mount :
Socket
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Contact Voltage Rating (AC) :
240 V
Insulation Resistance :
1000000000 Ω
Rad Hardened :
No
Release Time :
10 ms
Dielectric Strength Between Coil and Contacts :
1000 Vrms
Must Release Voltage :
Base Product Number :
KRPA
Operating Temperature :
-45°C ~ 70°C
Turn On Voltage (Max) :
9 VDC
Seal :
Unsealed
LED Indicator :
No
Coil Voltage DC :
12
Relay Form :
1 Form C
Coil Resistance :
120(ohm)
Termination :
PLUG
Coil Type :
Non Latching
Height :
50.8 mm
TE Connectivity
ELV :
Non-Compliant
Product Depth (mm) :
35.71(mm)
Max Operating Temperature :
70 °C
Product :
Power Relays
Product Height (mm) :
50.8(mm)
Input Switching Control Type :
Random
Package / Case :
Dust Cover
Coil Voltage(DC)-Max :
12 V
Packaging :
Box or Tray
Coil Termination :
Plug Pin
Mounting Type :
Socketable
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 3 days ago)
Contact Arrangement :
SPDT
Factory Lead Time :
20 Weeks
Voltage Rating (DC) :
12 V
Series :
KRPA
Body Breadth :
37.3 mm
Maximum Power Rating :
0.33HP
Coil Voltage :
12VDC
Termination Style :
8-Pin Circular Plug
Coil/Input Supply Type :
DC
Features :
Insulation - Class B
Coil Current :
100(mA)
End Contact Material :
Silver Cadmium Oxide
Number of Pins :
8
Contact Current Rating :
Reach Compliance Code :
Compliant
Electrical Life :
10000000 Cycle(s)
Body Height :
34.9 mm
Subcategory :
Relays
Body Length or Diameter :
48.8 mm
Operating Temp Range :
-45C to 70C
Lead Free :
Not Applicable
Contact Voltage(AC)-Max :
240 V
Surface Mount :
RoHS :
Compliant
Max Voltage Rating (AC) :
240 V
Weight :
84.708375 g
Package :
Bulk
Product Type :
Industrial Relays
Product Length (mm) :
35.71(mm)
Operate Time :
15(ms)
Brand :
TE Connectivity
Depth :
50.8 mm
Mounting Style :
Socket
Relay Construction :
Non-Latching
Pin Count :
8
Switching Voltage :
240VAC - Max
Manufacturer Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Must Operate Voltage :
9 VDC
Seal Rating :
Width :
35.687 mm
Product Category :
Industrial Relays
Throw Configuration :
Product Status :
Active
Dielectric Strength Between Open Contacts :
1000 Vrms
Contact Rating (Current) :
10A
Coil Suppression Diode :
Length :
35.7 mm
Contact Current(AC)-Max :
10 A
Coil Operate Voltage(DC) :
9 V
Power Rating :
1.2 W