KRPA-5AG-120
Mfr.Part #
KRPA-5AG-120
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Package / Case
Dust Cover
Datasheet
Download
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 120V
Stock
388
In Stock :
388
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide
Type :
Standard
REACH SVHC :
Unknown
Relay Construction :
Non-Latching
Width :
35.687 mm
Contact/Output Supply Type :
AC
Body Height :
34.9 mm
Coil Current(AC)-Max :
0.017 A
TE Connectivity
Physical Dimension :
48.8mm x 37.3mm x 34.9mm
Coil Power :
2.1 W
Switching Voltage :
240 VAC
Lead Free :
Not Applicable
Supplier Package :
Dust Cover
Release Time :
10 ms
Product Category :
Industrial Relays
Throw Configuration :
SPDT
Contact Current Rating :
10(A)
Subcategory :
Relays
Contact Rating (Current) :
10 A
Mounting :
SOCKET MOUNT
Must Release Voltage :
Termination Style :
8-Pin Circular Plug
Coil Voltage :
120 VAC
End Contact Material :
Silver Cadmium Oxide
Electrical Life :
10000000 Cycle(s)
Termination :
PLUG
Packaging :
Box or Tray
Max Voltage Rating (AC) :
240 V
Must Operate Voltage :
102 VAC
Seal Rating :
Rad Hardened :
No
Number of Pins :
8
RoHS :
Compliant
Surface Mount :
No
Features :
Pick-up Voltage (Max) :
102VAC
Product Depth (mm) :
35.71(mm)
Relay Form :
1 Form C
Mounting Feature :
SOCKET MOUNT
Contact Voltage(AC)-Max :
240 V
Product Type :
Industrial Relays
Product Length (mm) :
Contact Form :
1 Form C
Package :
Tray
Base Product Number :
KRPA
Seal :
Unsealed
Product Height (mm) :
50.8(mm)
ELV :
Non-Compliant
Contact Voltage Rating (AC) :
240 V
Dielectric Strength Between Open Contacts :
1000 Vrms
Voltage Rating (VAC) :
Height :
50.8 mm
Brand :
TE Connectivity
Mount :
Socket
Mounting Type :
Socketable
Operate Time :
15 ms
Reach Compliance Code :
Compliant
Max Operating Temperature :
55 °C
Contact Current(AC)-Max :
10 A
Contact Arrangement :
SPDT
Coil Termination :
Plug Pin
Series :
KRPA
Pin Count :
8
Package / Case :
Additional Feature :
COIL OPERATE VOLTAGE(AC): 102 V
IP Rating :
IP67
Length :
35.7 mm
Weight :
84.708375 g
Min Operating Temperature :
-45 °C
Relay Action :
Momentary
Coil Suppression Diode :
Contact Termination :
Plug Pin
ECCN Code :
EAR99
Insulation Resistance :
1000000000 Ω
Coil Resistance :
2.25 kOhm
Voltage Rating (AC) :
240 V
Dielectric Strength Between Coil and Contacts :
1000 Vrms
Coil Voltage (AC) :
120 V
Reference Standard :
CSA; UL
Operating Temperature :
-45 to 55 °C
LED Indicator :
Schedule B :
Product :
Power Relays
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Body Length or Diameter :
48.8 mm
Coil Current :
17.5(mA)
Product Length :
35.71 mm
Maximum Power Rating :
0.33HP
Mounting Style :
Socket
Current Rating :
10 A
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 4 days ago)
Coil/Input Supply Type :
AC
Approvals :
CSA, UL
Coil Voltage AC :
120
Depth :
37.3 mm
Product Status :
Active
Relay Function :
Manufacturer Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Body Breadth :
37.3 mm
Factory Lead Time :
31 Weeks
Power Consumption :
2 W
Operating Temp Range :
-45C TO 55C
Contact Current(DC)-Max :
10 A
Coil Voltage(AC)-Max :
120 V