KRPA-14DN-24
Mfr.Part #
KRPA-14DN-24
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Package / Case
120
Datasheet
Download
Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 24V
Stock
155
In Stock :
155
Power Relays, Over 2 Amps
Contact Voltage Rating (AC) :
240V
Coil Voltage (AC) :
24V
Coil Voltage :
24VDC
Operating Temperature :
-45°C~70°C
Mount :
Socket
Length :
35.7mm
Coil Power :
1.5W
Package / Case :
120
Termination Style :
Plug In, 11 Pin (Octal)
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Coil Voltage (DC) :
24V
Must Operate Voltage :
18VDC
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
12 Weeks
Width :
35.687mm
Power Consumption :
1.2W
Max Voltage Rating (AC) :
240V
Mounting Type :
Socketable
Feature :
Lighted Indicator
Coil Type :
Non Latching
Termination :
PLUG
Series :
KRPA
Contact Form :
3PDT (3 Form C)
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil/Input Supply Type :
DC
Number of Pins :
11
Weight :
84.708375g
Approval Agency :
CSA, UL
Coil Resistance :
472Ohm
Relay Action :
Momentary
Dielectric Strength Between Coil and Contacts :
1000 Vrms
Throw Configuration :
3PDT
REACH SVHC :
Unknown
Voltage - Rated AC :
240V
Power Rating :
1.2W
Height :
50.8mm
Coil Current :
51mA
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Input Switching Control Type :
Random
Physical Dimension :
48.8mm x 37.3mm x 34.9mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Current Rating :
10A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Tray
Depth :
37.3mm
Dielectric Strength Between Open Contacts :
1000 Vrms
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Published :
2011
Contact/Output Supply Type :
AC
Switching Voltage :
240VAC -Max