KRPA-14DN-110
Mfr.Part #
KRPA-14DN-110
Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 110V
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Voltage (DC) :
110V
Coil Current :
11.5mA
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-45°C
Number of Pins :
11
Throw Configuration :
3PDT
Current Rating (Max) :
10A
Max Voltage Rating (AC) :
240V
Coil Resistance :
10kOhm
Mount :
Socket
Max Operating Temperature :
70°C