KRPA-14DG-24
Mfr.Part #
KRPA-14DG-24
Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 24V
Stock
184
In Stock :
184
Power Relays, Over 2 Amps
Series :
KRPA
Electrical Life :
10000000 Cycle(s)
Number of Pins :
11
Coil/Input Supply Type :
DC
Packaging :
Tray
Power Rating :
1.2W
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Approval Agency :
CSA, UL
Height :
50.8mm
ECCN Code :
EAR99
Max Voltage Rating (AC) :
240V
Length :
35.7mm
Coil Voltage (DC) :
24V
Physical Dimension :
48.8mm x 37.3mm x 34.9mm
Coil Insulation :
Class B
Mounting Type :
Socketable
Mount :
Socket
Operating Temperature :
-45°C~70°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Rated AC :
240V
Dielectric Strength Between Coil and Contacts :
1000 Vrms
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Coil Resistance :
472Ohm
Contact Voltage Rating (AC) :
240V
Coil Voltage (AC) :
24V
Switching Voltage :
240VAC -Max
Factory Lead Time :
18 Weeks
Throw Configuration :
3PDT
Input Switching Control Type :
Random
Coil Voltage :
24VDC
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Lead Free :
Not Applicable
Termination :
PLUG
Operate Time :
15 ms
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Must Operate Voltage :
18VDC
Relay Action :
Momentary
Power Consumption :
1.2W
Contact Form :
3PDT (3 Form C)
Depth :
37.3mm
ELV :
Non-Compliant
Coil Power :
1.5W
Width :
35.687mm
Release Time :
10 ms
Coil Current :
51mA
Contact/Output Supply Type :
AC/DC
Dielectric Strength Between Open Contacts :
1000 Vrms
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Coil Type :
Non Latching
Reference Standard :
CSA; UL
Termination Style :
Plug In, 11 Pin (Octal)
Current Rating :
10A