KRPA-14AN-24
Mfr.Part #
KRPA-14AN-24
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Package / Case
120
Datasheet
Download
Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 24V
Stock
130
In Stock :
130
Power Relays, Over 2 Amps
Weight :
84.708375g
Factory Lead Time :
17 Weeks
Contact Form :
3PDT (3 Form C)
Coil Type :
Non Latching
Switching Voltage :
240VAC -Max
Coil/Input Supply Type :
AC
ECCN Code :
EAR99
Physical Dimension :
48.8mm x 37.3mm x 34.9mm
Coil Resistance :
85Ohm
Dielectric Strength Between Open Contacts :
1000 Vrms
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Mounting Type :
Socketable
Current Rating :
10A
Height :
50.8mm
Coil Power :
2.02W
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Power Consumption :
2W
Length :
35.7mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operate Time :
15 ms
Termination Style :
Plug In, 11 Pin (Octal)
Power Rating :
2W
Width :
35.687mm
Termination :
PLUG
Package / Case :
120
Contact/Output Supply Type :
AC
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Operating Temperature :
-45°C~55°C
Feature :
Lighted Indicator
REACH SVHC :
Unknown
Number of Pins :
11
Voltage - Rated DC :
24V
Must Operate Voltage :
20.4VAC
Series :
KRPA
Max Current Rating :
10A
Reference Standard :
CSA; UL
Max Voltage Rating (AC) :
240V
Lead Free :
Not Applicable
Packaging :
Bulk
Coil Voltage :
24VAC
Published :
2012
Dielectric Strength Between Coil and Contacts :
1000 Vrms
Body Breadth :
37.3 mm
Depth :
35.71mm
Approval Agency :
CSA, UL
Contact Voltage Rating (AC) :
240V
Coil Current :
84mA
Radiation Hardening :
No
Throw Configuration :
3PDT
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
ELV :
Non-Compliant
Relay Action :
Momentary
Mount :
Socket, Socketable
Coil Voltage (AC) :
24V
Voltage - Rated AC :
240V