KRPA-14AG-120
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KRPA-14AG-120
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Package / Case
Dust Cover
Datasheet
Download
Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 120V
Stock
102
In Stock :
102
Manufacturer :
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Mounting :
SOCKET MOUNT
Pick-up Voltage (Max) :
102VAC
Relay Construction :
Non-Latching
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide
Termination Style :
Plug In, 11 Pin (Octal)
Power Consumption :
2 VA
Electrical Life :
10000000 Cycle(s)
Temperature Coefficient :
50.0000 ppm/°C
Surface Mount :
No
Operating Temp Range :
-45C TO 55C
Contact Current(AC)-Max :
10 A
Mounting Feature :
SOCKET MOUNT
Reach Compliance Code :
Compliant
RoHS :
Details
Brand :
TE Connectivity
Mounting Type :
Socketable
Product Depth (mm) :
35.71(mm)
Height :
50.8 mm
Coil Current :
17.5mA
Product Length (mm) :
35.71(mm)
Additional Feature :
COIL OPERATE VOLTAGE(AC): 102 V
Seal :
Unsealed
Type :
Standard
Contact/Output Supply Type :
AC
Factory Lead Time :
14 Weeks
Termination Type :
Snap-On
Series :
KRPA
Features :
Insulation - Class B
Package / Case :
Dust Cover
Operate Time :
15 ms
Coil Voltage(AC)-Max :
120 V
Turn Off Voltage (Min) :
ECCN Code :
EAR99
Coil Insulation :
Class B
End Contact Material :
Silver Cadmium Oxide
Pin Count :
11
Resistor Type :
High Reliability, MIL-PRF-55182
Dielectric Strength Between Coil and Contacts :
1000 Vrms
Coil Resistance :
2.25 kOhm
Product Category :
Industrial Relays
Dielectric Strength Between Open Contacts :
1000 Vrms
Power Rating :
0.125 W
Relay Form :
3 Form C
Contact Current Rating :
10(A)
Contact Voltage(AC)-Max :
240 V
LED Indicator :
No
Coil Voltage :
120VAC
Product Height (mm) :
50.8(mm)
Resistance :
1.78 kOhm
Resistance Tolerance :
1
Release Time :
10 ms
Coil/Input Supply Type :
AC
Product Status :
Active
Voltage Rating (VAC) :
240(V)
Subcategory :
Relays
Relay Action :
Momentary
Supplier Package :
Coil Current(AC)-Max :
0.017 A
Body Height :
34.9 mm
Coil Voltage AC :
120
Physical Dimension :
48.8mm x 37.3mm x 34.9mm
Contact Arrangement :
3PDT
Reference Standard :
CSA; UL
Maximum Power Rating :
0.33HP
Packaging :
Bulk
Coil Suppression Diode :
Product Type :
Industrial Relays
Must Operate Voltage :
102 VAC
Relay Function :
3PDT
Coil Termination :
Plug Pin
Weight :
85 g
Turn On Voltage (Max) :
102 VAC
Insulation Resistance :
1000000000 Ω
Base Product Number :
KRPA-14
Coil Power :
2.1 VA
Contact Termination :
Plug Pin
Contact Rating (Current) :
10A
Length :
35.71 mm
Switching Voltage :
240VAC - Max
Width :
35.71 mm
Must Release Voltage :
IP Rating :
IP67
Operating Temperature :
-45 to 55 °C
TE Connectivity
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Package :
Tray
Product :
Power Relays
Seal Rating :
Contact Form :
3PDT (3 Form C)
Rad Hardened :
Body Length or Diameter :
48.8 mm
Contact Current(DC)-Max :
10 A
Mounting Style :
Socket
Body Breadth :
37.3 mm