KRPA-11DN-24
Mfr.Part #
KRPA-11DN-24
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 24V
Stock
101
In Stock :
101
Depth :
37.3mm
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Coil Voltage (DC) :
24V
Socket
Voltage - Rated AC :
240V
Coil Voltage :
24VDC
Height :
50.8mm
ECCN Code :
EAR99
Published :
2010
Approval Agency :
CSA, UL
Current Rating :
10A
DC
RoHS Status :
RoHS Compliant
Termination Style :
Plug In, 8 Pin (Octal)
Must Operate Voltage :
18VDC
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Width :
35.687mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Contact Voltage Rating (AC) :
240V
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Length :
35.7mm
Coil Resistance :
472Ohm
Coil Power :
1.5W
Factory Lead Time :
8 Weeks
Switching Voltage :
240VAC -Max
Coil Current :
51mA
Coil Voltage (AC) :
24V
Operating Temperature :
-45°C~70°C
Power Consumption :
1.2W
Feature :
Lighted Indicator
Max Voltage Rating (AC) :
240V