KRPA-11DN-12
Mfr.Part #
KRPA-11DN-12
Package / Case
120
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 12V
Stock
32
In Stock :
32
Height :
50.8mm
Width :
35.687mm
Termination Style :
Plug In, 8 Pin (Octal)
Switching Voltage :
240VAC -Max
Coil Current :
100mA
Length :
35.7mm
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Coil Resistance :
120Ohm
Package / Case :
120
Coil Voltage :
12VDC
Approval Agency :
CSA, UL
Coil Voltage (DC) :
12V
Current Rating :
10A
Coil Voltage (AC) :
12V
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Voltage Rating (AC) :
240V
Max Voltage Rating (AC) :
240V
Operating Temperature :
-45°C~70°C
Must Operate Voltage :
9VDC
Power Consumption :
1.2W
Mount :
Socket
Feature :
Lighted Indicator
Factory Lead Time :
29 Weeks
Depth :
37.3mm
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
RoHS Compliant
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Published :
2002
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Coil Power :
1.5W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1000 Vrms
Voltage - Rated AC :
240V