KRPA-11DG-24
Mfr.Part #
KRPA-11DG-24
Package / Case
Dust Cover
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 24V
Stock
57
In Stock :
57
Power Relays, Over 2 Amps
TE Connectivity
Body Height :
34.9 mm
Operating Temp Range :
-45C to 70C
Base Product Number :
KRPA-11
ECCN Code :
EAR99
Product :
Power Relays
Package :
Tray
Package / Case :
Dust Cover
Contact Current(DC)-Max :
10 A
Seal :
Unsealed
Seal Rating :
Supplier Package :
Coil Voltage :
24V dc
RoHS :
Compliant
Coil Current :
51(mA)
Coil Voltage DC :
24
Voltage Rating (VAC) :
240(V)
Coil Termination :
Plug Pin
Relay Form :
2 Form C
Product Category :
Industrial Relays
Reach Compliance Code :
Compliant
Surface Mount :
No
Switching Voltage :
240 VAC
Factory Lead Time :
19 Weeks
Contact Rating (Current) :
10 A
Depth :
37.3 mm
Min Operating Temperature :
-45 °C
Coil Voltage (DC) :
24 V
Must Operate Voltage :
18 VDC
Relay Action :
Momentary
REACH SVHC :
Unknown
Number of Poles :
2
LED Indicator :
No
Reference Standard :
CSA; UL
Relay Function :
DPDT
Coil/Input Supply Type :
DC
Lead Free :
Not Applicable
Dielectric Strength Between Coil and Contacts :
1000 Vrms
Body Length or Diameter :
48.8 mm
End Contact Material :
Silver Cadmium Oxide
Termination Type :
Snap-On
Relay Construction :
Non-Latching
Power Consumption :
1.2 W
Coil Operate Voltage(DC) :
18 V
Operate Time :
15 ms
Contact Voltage Rating (AC) :
240 V
Height :
50.8 mm
Coil Current(DC)-Max :
0.05 A
Insulation Resistance :
1000000000 Ω
Termination Style :
8-Pin Circular Plug
Subcategory :
Relays
Series :
KRPA
Max Operating Temperature :
70 °C
IP Rating :
IP67
Contact Arrangement :
DPDT
Type :
Standard
Application :
GENERAL PURPOSE
Termination :
PLUG
Must Release Voltage :
Length :
35.7 mm
Contact/Output Supply Type :
AC
Features :
Coil Power :
1.5 W
Contact Configuration :
Release Time :
10 ms
Packaging :
Box or Tray
Contact Termination :
Plug Pin
Contact Current Rating :
Coil Resistance :
472 Ohm
Mounting Feature :
SOCKET MOUNT
Brand :
TE Connectivity
Terminal Type :
Plug In
Weight :
84.708375 g
Product Height (mm) :
50.8(mm)
Coil Voltage(DC)-Max :
24 V
Product Length :
35.71 mm
Max Voltage Rating (AC) :
240 V
Body Breadth :
37.3 mm
Pick-up Voltage (Max) :
18VDC
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Product Status :
Active
Switching Current :
10A
Coil Insulation :
Class B
Electrical Life :
10000000 Cycle(s)
Physical Dimension :
48.8mm x 37.3mm x 34.9mm
Product Length (mm) :
35.71(mm)
Operating Temperature :
-45 to 70 °C
Coil Type :
Non-Latching
Product Depth (mm) :
ELV :
Non-Compliant
Mounting :
SOCKET MOUNT
Width :
35.687 mm
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 4 days ago)
Voltage Rating (AC) :
240 V
Rad Hardened :
Pin Count :
8
Throw Configuration :
Mount :
Socket
Contact Form :
2 Form C
Mounting Type :
Plug In
Coil Suppression Diode :
Maximum Power Rating :
0.33HP
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide
Dielectric Strength Between Open Contacts :
1000 Vrms
Product Type :
Industrial Relays
Contact Current(AC)-Max :
10 A
Input Switching Control Type :
Random
Contact Voltage(AC)-Max :
240 V
Mounting Style :
Socket
Number of Pins :
8
Current Rating :
10 A
Approvals :
CSA, UL
Manufacturer Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Coil Voltage (AC) :
24 V