KR355WD7LQ125MV01L
Mfr.Part #
KR355WD7LQ125MV01L
Description
CAP MLCC 1.2UF 630V X7T 2220
Stock
158
In Stock :
158
Ceramic Capacitors
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Dielectric :
X7T
Length :
5.7 mm
Width :
5 mm
Lead Style :
J-Lead
Diameter :
Product Status :
Active
RoHS :
Details
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Termination Style :
SMD Leaded
Product :
Stacked MLCCs
Height :
6.4 mm
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Ratings :
Size / Dimension :
0.240 L x 0.209 W (6.10mm x 5.30mm)
Temperature Coefficient :
X7T
Type :
High Effective Capacitance and High Allowable Ripple Current
Packaging :
MouseReel
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Height - Seated (Max) :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Failure Rate :
Capacitance :
1.2 uF
Lead Spacing :
Thickness (Max) :
0.264 (6.70mm)
Termination :
Metal Frame
Series :
KR3
Tolerance :
20 %
Features :
Voltage - Rated :
630V
KR3 Stacked SMD 2J-Lead Ceramic Capacitor 0.240L x 0.209W 6.10mm x 5.30mm X7T 20% 1.2uF