KR2301000000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KR2301000000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLOCK PLUG 23POS 90DEG 5MM
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Wire Gauge or Range - AWG :
14-26 AWG
Series :
KR
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Positions :
23
Contact Material :
Phosphor Bronze
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Factory Lead Time :
10 Weeks
Wire Strip Length :
5-6mm
Number of Levels :
1
Torque - Screw :
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Insulation Height :
0.512 13.00mm
Plug Wire Entry :
90°
Color :
Black
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Current - UL :
10A
Contact Mating Finish :
Tin
Housing Material :
Thermoplastic
Type :
Plug for Unshrouded Header
Voltage - UL :
300V
Pitch :
0.197 5.00mm
Screw Size :
M2.6
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination Style :
Screw - Leaf Spring, Wire Guard
Datasheets
KR2301000000G
Bulk 0.197 5.00mm Black 1 Levels Free Hanging (In-Line) Plug for Unshrouded Header KR Thermoplastic Tin Phosphor Bronze
KR2301000000G Overview
KR2301000000G Features
KR series
KR2301000000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
KR2301000000G Terminal Blocks applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM