KPTB22-21PSW
Mfr.Part #
KPTB22-21PSW
Description
CONN ADAPTER 21P-21P F-M PNL MNT
Product Category :
Circular Connector Adapters
Body Material :
Aluminium
Orientation :
Straight
Gender :
Receptacle
Connector Type :
Circular, Standard
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Bulk
Includes :
Shielding :
Unshielded
Housing Color :
Olive
Number of Positions (Convert To) :
21
Max Current Rating :
22A
Fastening Type :
Bayonet Lock
Orientation (Convert To) :
W
Shell Size - Insert (Convert From) :
Voltage - Rated AC :
1kV
Length :
35.71mm
Shell Size - Insert (Convert To) :
Connector Style :
Standard
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Convert To (Adapter End) :
Male Pins
Number of Positions (Convert From) :
21
Depth :
40.08mm
Voltage - Rated DC :
1.4kV
Package :
Bulk
Contact Plating :
Gold
Voltage Rating :
1000VAC, 1400VDC
Base Product Number :
KPTB2
Product Status :
Active
Radiation Hardening :
No
Features :
Mount :
Panel
Published :
Material Flammability Rating :
Contact Material :
Copper
Current Rating (Amps) :
Convert From (Adapter End) :
Female Sockets
Orientation (Convert From) :
W
Mounting Type :
Panel Mount
Housing Material :
Aluminum Alloy
Body Plating :
Cadmium
Termination :
Solder
Current Rating :
13A