KPTB14-5PSY
Mfr.Part #
KPTB14-5PSY
Description
CONN ADAPTER 5P-5P F-M PNL MNT
Stock
4
In Stock :
4
Product Category :
Circular Connector Adapters
Plating :
Cadmium, Chromate
Body Plating :
Cadmium
Package :
Bulk
Voltage Rating :
1000VAC, 1400VDC
Current Rating :
13A
Housing Finish :
Chromate
Connector Style :
Standard
Contact Material :
Copper
Shell Size - Insert (Convert To) :
14-5
Gender :
Receptacle
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Includes :
Orientation (Convert To) :
Y
Contact Plating :
Gold
Ingress Protection :
Housing Material :
Aluminum Alloy
Length :
28.58mm
Number of Positions (Convert To) :
5
Shell Size - Insert (Convert From) :
14-5
Depth :
28.98mm
Mount :
Panel
Base Product Number :
KPTB1
Orientation :
Straight
REACH SVHC :
No SVHC
Mounting Type :
Panel Mount
Mounting Feature :
Flange
Features :
Housing Color :
Olive
Voltage - Rated AC :
1kV
Published :
2014
Termination :
Solder
Orientation (Convert From) :
Y
Current Rating (Amps) :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shielding :
Unshielded
Voltage - Rated DC :
1.4kV
Radiation Hardening :
No
Connector Type :
Circular, Standard
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Convert To (Adapter End) :
Male Pins
Body Material :
Aluminium
Number of Positions (Convert From) :
5
Convert From (Adapter End) :
Female Sockets
Series :
KPT
Max Current Rating :
22A