KPTB14-5PS
Mfr.Part #
KPTB14-5PS
Description
CONN ADAPTER 5P-5P F-M PNL MNT
Stock
4
In Stock :
4
Product Category :
Circular Connector Adapters
Convert To (Adapter End) :
Male Pins
Voltage Rating :
Number of Positions (Convert To) :
5
Convert From (Adapter End) :
Female Sockets
Depth :
29mm
Package :
Bulk
Orientation (Convert From) :
N (Normal)
Plating :
Cadmium, Chromate
Mounting Feature :
Flange
Base Product Number :
KPTB1
Housing Material :
Aluminum Alloy
Brand :
Number of Positions (Convert From) :
5
Shielding :
Unshielded
Contact Plating :
Gold
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Bulk
Mount :
Panel
Factory Lead Time :
12 Weeks
Max Current Rating :
22A
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Voltage - Rated AC :
1kV
Subcategory :
Circular Connectors
Includes :
Material Flammability Rating :
Housing Finish :
Chromate
Orientation :
Straight
Orientation (Convert To) :
N (Normal)
Termination :
Solder
Current Rating :
13A
RoHS :
N
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated DC :
1.4kV
Ingress Protection :
Current Rating (Amps) :
Shell Size - Insert (Convert To) :
14-5
Length :
28.6mm