KPT7E24-61SEW
Mfr.Part #
KPT7E24-61SEW
Description
CONN RCPT FMALE 61POS GOLD SLDR
Circular Connector Assemblies
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated :
600VAC 850VDC
Bulkhead
RoHS :
Non-Compliant
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Number of Positions :
61
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Published :
Shielding :
Contact Plating :
Current Rating (Amps) :
7.5A
Olive Drab
Max Operating Temperature :
125°C
Voltage Rating :
600VAC, 850VDC
Current Rating :
7.5A
Datasheets
KPT7E24-61SEW
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount, Through Hole 61 Positions Solder Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock