KPT7E24-61PEW
Mfr.Part #
KPT7E24-61PEW
Description
CONN RCPT MALE 61POS GOLD SOLDER
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Max Operating Temperature :
125°C
Current Rating (Amps) :
7.5A
Voltage - Rated :
600VAC 850VDC
Mount :
Bulkhead, Panel, Through Hole
Current Rating :
7.5A
Voltage Rating :
600VAC, 850VDC
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Features :
Contact Plating :
Number of Positions :
61
Orientation :
N (Normal)
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
KPT7E24-61PEW
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount, Through Hole 61 Positions Solder Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock