KPT7E22-55PEW
Mfr.Part #
KPT7E22-55PEW
Description
CONN RCPT MALE 55POS GOLD SOLDER
Voltage Rating :
600VAC, 850VDC
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Body Plating :
Cadmium
Environment Resistant
REACH SVHC :
No SVHC
Current Rating (Amps) :
7.5A
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mount :
Bulkhead, Panel, Through Hole
Ratings :
Environment Resistant
Max Operating Temperature :
125°C
N (Normal)
Contact Material :
Copper
Contact Plating :
Voltage - Rated :
600VAC 850VDC
Panel Mount, Through Hole
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Positions :
55
Body Material :
Aluminium
Contact Finish - Mating :
Gold
Gender :
Male
Published :
Current Rating :
7.5A
Number of Contacts :
55
Min Operating Temperature :
-55°C
Shielding :
Datasheets
KPT7E22-55PEW
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount, Through Hole 55 Positions Solder Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock