KPT7E20-41PEW
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KPT7E20-41PEW
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN RCPT MALE 41POS GOLD SOLDER
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Primary Material :
Metal
Ratings :
Environment Resistant
Shell Size, MIL :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Color :
Olive Drab
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Number of Positions :
41
Mount :
Bulkhead, Panel, Through Hole
REACH SVHC :
No SVHC
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Material :
Aluminum Alloy
Body Material :
Aluminium
Mounting Feature :
Bulkhead
Base Product Number :
KPT7E
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Termination :
Solder
Product Status :
Active
Fastening Type :
Bayonet Lock
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Series :
KPT
Contact Finish - Mating :
Gold
Packaging :
Bulk
Published :
Features :
Current Rating :
7.5A
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shielding :
Body Plating :
Cadmium
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Orientation :
N (Normal)
Package :
Bulk
Contact Material :
Copper
Voltage - Rated :
600VAC 850VDC
Voltage Rating :
600VAC, 850VDC
Current Rating (Amps) :
7.5A
Gender :
Male
Shell Size - Insert :
Datasheets
KPT7E20-41PEW
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount, Through Hole 41 Positions Solder Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock