KPT7A22-41PEX
Mfr.Part #
KPT7A22-41PEX
Description
CONN RCPT MALE 41POS GOLD SOLDER
Circular Connector Assemblies
Body Plating :
Cadmium
Voltage Rating :
600VAC, 850VDC
Voltage - Rated :
600VAC 850VDC
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Bulkhead
Gender :
Male
Published :
Color :
Olive Drab
REACH SVHC :
No SVHC
Olive Drab Cadmium
Contact Material :
Copper
Orientation :
N (Normal)
Number of Positions :
41
Shell Size - Insert :
Body Material :
Aluminium
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Current Rating :
13A
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Datasheets
KPT7A22-41PEX
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount, Through Hole 41 Positions Solder Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock