KPT7A14-19PWEW
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KPT7A14-19PWEW
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN RCPT MALE 19POS GOLD SOLDER
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Series :
KPT
Shell Size - Insert :
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Voltage Rating :
600VAC, 850VDC
Backshell Type :
Solid
Mount :
Bulkhead, Panel, Through Hole
IEC Conformance :
No
Empty Shell :
No
Mixed Contacts :
Shell Material :
Aluminum Alloy
Base Product Number :
KPT7A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Color :
Olive Drab
Features :
Total Number of Contacts :
19
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL 26482
Fastening Type :
Bayonet Lock
Subcategory :
Circular Connectors
Package :
Bulk
RoHS :
N
Primary Material :
Metal
Product Status :
Active
Mounting Feature :
Bulkhead
Brand :
Packaging :
Bulk
DIN Conformance :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Orientation :
W
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shielding :
Filter Feature :
Number of Positions :
19
Voltage - Rated :
600VAC 850VDC
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating :
Gold
MIL Conformance :
yes
Shell Size, MIL :
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Termination :
Solder
Current Rating (Amps) :
7.5A
Ingress Protection :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Current Rating :
7.5A
Datasheets
KPT7A14-19PWEW
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount, Through Hole 19 Positions Solder Gold Olive Drab Cadmium Bulk W Bayonet Lock