KPT6E22-36PDZ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KPT6E22-36PDZ
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN PLUG MALE 36P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Feature :
Shrink Boot Adapter
Number of Positions :
36
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Gender :
Male
Product Status :
Active
Current Rating (Amps) :
7.5A
Package :
Bulk
Shielding :
Shielded
Base Product Number :
KPT6E
Shell Size - Insert :
Ratings :
Environment Resistant
Packaging :
Bulk
Termination :
Solder Cup
Mount :
Free Hanging
Contact Finish - Mating :
Gold
Voltage - Rated :
600VAC 850VDC
Current Rating :
7.5A
Contact Style :
Pin
Voltage Rating :
600VAC, 850VDC
Fastening Type :
Bayonet Lock
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Material :
Aluminum Alloy
Primary Material :
Metal
Color :
Olive Drab
Shell Size, MIL :
Features :
Shrink Boot Adapter
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Ingress Protection :
Environment Resistant
Series :
KPT
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Connector Type :
Plug, Male Pins
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Orientation :
N (Normal)
Mounting Feature :
Datasheets
KPT6E22-36PDZ
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 36 Positions Solder Cup Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock