KPT6E18-32SDZ
Mfr.Part #
KPT6E18-32SDZ
Description
CONN PLUG FMALE 32P GOLD SLD CUP
Circular Connector Assemblies
Feature :
Shrink Boot Adapter
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Features :
Shrink Boot Adapter
Mounting Feature :
Voltage - Rated :
600VAC 850VDC
Termination :
Solder Cup
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Ingress Protection :
Environment Resistant
Number of Positions :
32
Current Rating :
7.5A
Aluminium
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Gender :
Receptacle
Shielding :
Shielded
Mount :
Free Hanging
Current Rating (Amps) :
7.5A
Base Product Number :
KPT6E
Ratings :
Environment Resistant
Published :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Subcategory :
Circular Connectors
Packaging :
Bulk
Contact Style :
Socket
Voltage Rating :
600VAC, 850VDC
Datasheets
KPT6E18-32SDZ
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 32 Positions Solder Cup Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock