KPT2E16-23SEX
Mfr.Part #
KPT2E16-23SEX
Description
CONN RCPT FMALE 23POS GOLD SLDR
Base Product Number :
KPT2E
Number of Positions :
23
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Min Operating Temperature :
-55°C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Gender :
FEMALE
Ingress Protection :
Environment Resistant
Termination :
Solder
Contact Plating :
Gold
Contact Style :
Socket
Mount :
Flanges, Panel, Through Hole
Number of Contacts :
23
Current Rating :
13A
Shell Size, MIL :
Ratings :
Environment Resistant
Mounting Feature :
Flange
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Max Operating Temperature :
125°C
Voltage Rating :
600VAC, 850VDC
Voltage - Rated :
600VAC 850VDC
Datasheets
KPT2E16-23SEX
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount, Through Hole 23 Positions Solder Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock