KPT08P22-21P
Mfr.Part #
KPT08P22-21P
Description
CONN PLUG MALE 21P GOLD SLDR CUP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Package :
Bulk
Voltage Rating :
1000VAC, 1400VDC
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Feature :
Potted
Base Product Number :
KPT08
Shell Size, MIL :
Max Current Rating :
22 A
Color :
Olive Drab
Mount :
Cable, Free Hanging
Ingress Protection :
Environment Resistant
Max Operating Temperature :
125 °C
Active
Min Operating Temperature :
-55 °C
Number of Positions :
21
Gender :
Male
Connector Type :
Plug, Male Pins
Current Rating :
13 A
Termination :
Solder Cup
Features :
Potted
Contact Finish - Mating :
Gold
Series :
KPT
Current Rating (Amps) :
13A
Voltage - Rated :
1000VAC 1400VDC
Contact Plating :
Gold
Primary Material :
Metal
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Plating :
Cadmium, Chromate
Number of Contacts :
21
Shell Size - Insert :
RoHS :
Compliant
Shielding :
Datasheets
KPT08P22-21P
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line), Right Angle 21 Positions Solder Cup Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock