KPT08F22-41PW
Mfr.Part #
KPT08F22-41PW
Description
CONN PLUG MALE 41P GOLD SLDR CUP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Finish - Mating :
Gold
Features :
Strain Relief
Mixed Contacts :
No
Plating :
Cadmium, Chromate
Radiation Hardening :
No
MIL Conformance :
yes
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Termination :
Solder Cup
Factory Lead Time :
12 Weeks
Filter Feature :
HTS Code :
Orientation :
W
Body Plating :
Cadmium
Body Material :
Aluminium
Bayonet Lock
Feature :
Strain Relief
Series :
KPT
REACH SVHC :
No SVHC
Mounting Feature :
Number of Positions :
41
Primary Material :
Metal
Voltage - Rated :
600VAC 850VDC
Package :
Bulk
Empty Shell :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Material :
Copper
Voltage Rating :
600VAC, 850VDC
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Published :
Color :
Olive Drab
Backshell Type :
Solid
ECCN Code :
EAR99
Shell Size, MIL :
IEC Conformance :
Shell Size - Insert :
Base Product Number :
KPT08
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Connector Type :
Plug, Male Pins
Current Rating :
13A
Mount :
Cable, Free Hanging
Contact Style :
Pin
DIN Conformance :
Total Number of Contacts :
41
Ratings :
Environment Resistant
Gender :
Male
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Datasheets
KPT08F22-41PW
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line), Right Angle 41 Positions Solder Cup Gold Olive Drab Cadmium Bulk W Bayonet Lock