KPT08B14-18S
Mfr.Part #
KPT08B14-18S
Description
CONN PLUG FMALE 18P GOLD SLD CUP
Circular Connector Assemblies
Max Operating Temperature :
125 °C
Published :
Mount :
Cable, Free Hanging
Body Plating :
Cadmium
Number of Contacts :
18
Min Operating Temperature :
-55 °C
Current Rating :
7.5A
ECCN Code :
EAR99
Aluminum Alloy
MIL Conformance :
yes
Total Number of Contacts :
18
Gold
Plating :
Cadmium, Chromate
Bayonet Lock
Length :
53.95mm
Voltage - Rated :
600VAC 850VDC
Voltage Rating :
600VAC, 850VDC
Features :
Strain Relief
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Empty Shell :
No
Gender :
Male
Backshell Type :
Solid
Max Current Rating :
7.5A
Feature :
Strain Relief
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Ingress Protection :
Shielding :
IEC Conformance :
No
DIN Conformance :
Base Product Number :
KPT08
RoHS :
Non-Compliant
Radiation Hardening :
Current Rating (Amps) :
7.5A
Termination :
Solder Cup
Mixed Contacts :
Color :
Olive Drab
Option :
WATER PROOF
Mounting Feature :
Contact Plating :
Gold
HTS Code :
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Filter Feature :
Datasheets
KPT08B14-18S
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line), Right Angle 18 Positions Solder Cup Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock