KPT07E22-55SEX
Mfr.Part #
KPT07E22-55SEX
Description
CONN RCPT FMALE 55POS GOLD SLDR
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size - Insert :
Voltage Rating :
600VAC, 850VDC
Contact Finish - Mating :
Gold
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Current Rating (Amps) :
7.5A
Mount :
Bulkhead, Panel, Through Hole
Voltage - Rated :
600VAC 850VDC
Termination :
Solder
Current Rating :
7.5A
Features :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Size, MIL :
Shielding :
Body Material :
Aluminium
Fastening Type :
Bayonet Lock
Published :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Primary Material :
Metal
Base Product Number :
KPT07
Body Plating :
Cadmium
Number of Positions :
55
Color :
Olive Drab
Gender :
Receptacle
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Contact Material :
Copper
Series :
KPT
REACH SVHC :
No SVHC
Mounting Feature :
Bulkhead
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Datasheets
KPT07E22-55SEX
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount, Through Hole 55 Positions Solder Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock