KPT07A14-19SXEX
Mfr.Part #
KPT07A14-19SXEX
Description
CONN RCPT FMALE 19POS GOLD SLDR
Stock
1
In Stock :
1
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Number of Positions :
19
Factory Lead Time :
12 Weeks
Total Number of Contacts :
19
Voltage - Rated :
600VAC 850VDC
Fastening Type :
Bayonet Lock
Backshell Type :
Solid
Shielding :
Mixed Contacts :
No
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Empty Shell :
No
Packaging :
Bulk
MIL Conformance :
yes
Current Rating :
7.5A
Current Rating (Amps) :
7.5A
Ingress Protection :
Shell Size - Insert :
14-19
ECCN Code :
EAR99
Termination :
Solder
Primary Material :
Metal
Orientation :
X
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Mount :
Bulkhead, Panel, Through Hole
Shell Size, MIL :
Option :
WATER PROOF
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Material :
NOT SPECIFIED
DIN Conformance :
HTS Code :
Mounting Feature :
Bulkhead
Contact Finish - Mating :
Gold
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL 26482
Voltage Rating :
600VAC, 850VDC
Filter Feature :
Series :
KPT
Color :
Olive Drab
Base Product Number :
KPT07
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
IEC Conformance :
Datasheets
KPT07A14-19SXEX
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount, Through Hole 19 Positions Solder Gold Olive Drab Cadmium Bulk X Bayonet Lock