KPT06P16-26SW
Mfr.Part #
KPT06P16-26SW
Description
CONN PLUG FMALE 26P GOLD SLD CUP
Feature :
Potted
Orientation :
W
Radiation Hardening :
No
Current Rating :
7.5A
Plating :
Cadmium, Chromate
Length :
36.9mm
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Free Hanging (In-Line)
Body Plating :
Cadmium
Color :
Olive Drab
Factory Lead Time :
12 Weeks
Body Material :
Aluminium
Min Operating Temperature :
-55 °C
Shell Size, MIL :
Gender :
Receptacle
Max Current Rating :
7.5A
Contact Material :
Copper
Contact Finish - Mating :
Gold
Max Operating Temperature :
125 °C
Mount :
Cable, Free Hanging
Number of Contacts :
26
Current Rating (Amps) :
7.5A
Contact Plating :
Bayonet Lock
RoHS :
Non-Compliant
Active
REACH SVHC :
No SVHC
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Positions :
26
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Voltage - Rated :
600VAC 850VDC
Voltage Rating :
600VAC, 850VDC
Features :
Potted
Datasheets
KPT06P16-26SW
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 26 Positions Solder Cup Gold Olive Drab Cadmium Bulk W Bayonet Lock