KPT06J20-16P
Mfr.Part #
KPT06J20-16P
Description
CONN PLUG MALE 16P GOLD SLDR CUP
Stock
26
In Stock :
26
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Published :
2013
Current Rating (Amps) :
13A
Factory Lead Time :
19 Weeks
Cadmium, Chromate
RoHS :
N
Shell Material :
Aluminum Alloy
Contact Material :
Copper
Feature :
Backshell, Strain Relief
Orientation :
N (Normal)
Voltage - Rated :
1000VAC 1400VDC
Features :
Backshell, Strain Relief
Body Material :
Aluminium
Number of Positions :
16
Voltage Rating :
1000VAC, 1400VDC
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Finish - Mating :
Gold
Length :
91.69mm
Solder Cup
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Shielding :
Current Rating :
13A
Non-RoHS Compliant
Brand :
Max Current Rating :
22A
Shell Size - Insert :
20-16
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Packaging :
Bulk
Subcategory :
Circular Connectors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Environment Resistant
REACH SVHC :
No SVHC
Base Product Number :
KPT06
Body Plating :
Cadmium
Datasheets
KPT06J20-16P
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 16 Positions Solder Cup Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock