KPT06J14-18PW
Mfr.Part #
KPT06J14-18PW
Description
CONN PLUG MALE 18P GOLD SLDR CUP
Stock
49
In Stock :
49
Max Current Rating :
7.5A
Shell Size - Insert :
14-18
Solder Cup
Body Material :
Aluminium
Voltage Rating :
600VAC, 850VDC
Gold
Published :
2002
Packaging :
Bulk
Contact Plating :
Gold
Orientation :
W
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Body Plating :
Cadmium
RoHS :
Compliant
Current Rating (Amps) :
7.5A
Metal
Min Operating Temperature :
-55 °C
Number of Contacts :
18
Max Operating Temperature :
125 °C
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Material :
Copper
Current Rating :
7.5A
Feature :
Backshell, Strain Relief
Base Product Number :
KPT06
Length :
66.01mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Positions :
18
Voltage - Rated :
600VAC 850VDC
Connector Type :
Plug, Male Pins
Features :
Backshell, Strain Relief
Datasheets
KPT06J14-18PW
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 18 Positions Solder Cup Gold Olive Drab Cadmium Bulk W Bayonet Lock