KPT06J12-10SY
Mfr.Part #
KPT06J12-10SY
Description
CONN PLUG FMALE 10P GOLD SLD CUP
Stock
629
In Stock :
629
Bulk
Number of Contacts :
10
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Package :
Bulk
Body Plating :
Cadmium
Product Category :
Standard Circular Connector
Voltage - Rated :
600VAC 850VDC
Environment Resistant
Product Type :
Standard Circular Connector
Primary Material :
Metal
Contact Plating :
Gold
RoHS :
Non-Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Current Rating (Amps) :
7.5A
Number of Positions :
10
Current Rating :
7.5A
Olive Drab
Contact Material :
Copper
REACH SVHC :
No SVHC
Gold
Subcategory :
Circular Connectors
Max Current Rating :
7.5A
Shell Size - Insert :
12-10
Brand :
Max Operating Temperature :
125 °C
Voltage Rating :
600VAC, 850VDC
Orientation :
Y
Min Operating Temperature :
-55 °C
Published :
2002
Feature :
Backshell, Strain Relief
Factory Lead Time :
12 Weeks
Body Material :
Aluminium
Features :
Backshell, Strain Relief
Datasheets
KPT06J12-10SY
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 10 Positions Solder Cup Gold Olive Drab Cadmium Bulk Y Bayonet Lock