KPT06J12-10PX
Mfr.Part #
KPT06J12-10PX
Description
CONN PLUG MALE 10P GOLD SLDR CUP
Stock
160
In Stock :
160
Circular Connector Assemblies
Max Operating Temperature :
125 °C
Mounting Feature :
Max Current Rating :
7.5A
Orientation :
X
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Number of Positions :
10
Min Operating Temperature :
-55 °C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
Backshell, Strain Relief
Connector Type :
Plug, Male Pins
Current Rating (Amps) :
7.5A
Voltage Rating :
600VAC, 850VDC
Environment Resistant
Contact Plating :
Mount :
Free Hanging
Features :
Backshell, Strain Relief
Voltage - Rated :
600VAC 850VDC
Current Rating :
7.5A
Plating :
Cadmium, Chromate
Color :
Olive Drab
Shell Size - Insert :
12-10
Gender :
Male
Primary Material :
Metal
RoHS :
Non-Compliant
Datasheets
KPT06J12-10PX
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 10 Positions Solder Cup Gold Olive Drab Cadmium Bulk X Bayonet Lock