KPT06F24-61SZ
Mfr.Part #
KPT06F24-61SZ
Description
CONN PLUG FMALE 61P GOLD SLD CUP
Circular Connector Assemblies
Contact Style :
Socket
Voltage Rating :
600VAC, 850VDC
Number of Positions :
61
Plating :
Cadmium, Chromate
Empty Shell :
No
Length :
49mm
Feature :
Strain Relief
Subcategory :
Circular Connectors
Gender :
FEMALE
Environment Resistant
Radiation Hardening :
No
DIN Conformance :
Voltage - Rated :
600VAC 850VDC
Mixed Contacts :
Features :
Strain Relief
HTS Code :
Shell Size, MIL :
ECCN Code :
EAR99
Current Rating :
7.5A
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Max Current Rating :
7.5A
Mounting Feature :
Backshell Type :
Solid
Color :
Olive Drab
Base Product Number :
KPT06
Filter Feature :
Mount :
Cable, Free Hanging
Current Rating (Amps) :
7.5A
Active
Option :
WATER PROOF
Orientation :
Z
IEC Conformance :
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Total Number of Contacts :
61
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
MIL Conformance :
yes
Datasheets
KPT06F24-61SZ
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 61 Positions Solder Cup Gold Olive Drab Cadmium Bulk Z Bayonet Lock