KPT06F24-61PZ
Mfr.Part #
KPT06F24-61PZ
Description
CONN PLUG MALE 61P GOLD SLDR CUP
Stock
10
In Stock :
10
Orientation :
Z
Ratings :
Environment Resistant
ECCN Code :
EAR99
MIL Conformance :
yes
Olive Drab Cadmium
Backshell Type :
Solid
Gender :
Male
Plating :
Cadmium, Chromate
HTS Code :
Voltage - Rated :
600VAC 850VDC
Option :
WATER PROOF
IEC Conformance :
No
Filter Feature :
No
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Environment Resistant
Max Current Rating :
7.5A
Current Rating :
7.5A
Active
Length :
49mm
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL 26482
Shell Size - Insert :
24-61
Total Number of Contacts :
61
Empty Shell :
Feature :
Strain Relief
Voltage Rating :
600VAC, 850VDC
Mixed Contacts :
Features :
Strain Relief
Current Rating (Amps) :
7.5A
Connector Type :
Plug, Male Pins
Pbfree Code :
DIN Conformance :
Subcategory :
Circular Connectors
Shell Size, MIL :
Contact Style :
Pin
Contact Finish - Mating :
Gold
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Number of Positions :
61
Datasheets
KPT06F24-61PZ
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 61 Positions Solder Cup Gold Olive Drab Cadmium Bulk Z Bayonet Lock