KPT06F22-21SW
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KPT06F22-21SW
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN PLUG FMALE 21P GOLD SLD CUP
Stock
36
In Stock :
36
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Product Status :
Active
Orientation :
W
Current Rating :
13A
Shell Size - Insert :
22-21
Package :
Bulk
MIL Conformance :
yes
Contact Style :
Socket
DIN Conformance :
No
Feature :
Strain Relief
Mixed Contacts :
No
Filter Feature :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Termination :
Solder Cup
HTS Code :
Features :
Strain Relief
Factory Lead Time :
12 Weeks
Voltage Rating :
1000VAC, 1400VDC
Shielding :
Total Number of Contacts :
21
Packaging :
Bulk
Mount :
Cable, Free Hanging
Color :
Olive Drab
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Radiation Hardening :
Voltage - Rated :
1000VAC 1400VDC
Backshell Type :
Solid
Number of Positions :
21
Series :
KPT
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
ECCN Code :
EAR99
Primary Material :
Metal
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Base Product Number :
KPT06
Shell Size, MIL :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mounting Feature :
Fastening Type :
Bayonet Lock
IEC Conformance :
Current Rating (Amps) :
13A
Shell Material :
Aluminum Alloy
Ratings :
Environment Resistant
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Gender :
FEMALE
Empty Shell :
Datasheets
KPT06F22-21SW
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 21 Positions Solder Cup Gold Olive Drab Cadmium Bulk W Bayonet Lock