KPT06F22-21S
Mfr.Part #
KPT06F22-21S
Description
CONN PLUG FMALE 21P GOLD SLD CUP
Orientation :
N (Normal)
Number of Positions :
21
Feature :
Strain Relief
Voltage Rating :
1000VAC, 1400VDC
Body Material :
Aluminium
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Current Rating (Amps) :
13A
Plating :
Cadmium, Chromate
Color :
Olive Drab
Primary Material :
Metal
Radiation Hardening :
No
Contact Style :
Socket
Mount :
Cable, Free Hanging
Environment Resistant
Body Plating :
Cadmium
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
REACH SVHC :
No SVHC
Max Current Rating :
22A
Gender :
FEMALE
Features :
Strain Relief
Voltage - Rated :
1000VAC 1400VDC
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Length :
57.15mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Shell Size, MIL :
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Contact Material :
Copper
Published :
Packaging :
Bulk
Subcategory :
Circular Connectors
Shielding :
RoHS :
N
Brand :
Current Rating :
13A
Datasheets
KPT06F22-21S
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 21 Positions Solder Cup Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock