KPT06F22-21PF187
Mfr.Part #
KPT06F22-21PF187
Description
CONN PLUG MALE 21P GOLD SLDR CUP
Stock
36
In Stock :
36
Voltage - Rated :
1000VAC 1400VDC
Features :
Strain Relief
Current Rating :
13A
Metal
Contact Material :
Copper
Max Operating Temperature :
125 °C
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Body Plating :
Cadmium
Number of Positions :
21
Connector Type :
Plug, Male Pins
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Feature :
Strain Relief
Current Rating (Amps) :
13A
Gold
Body Material :
Aluminium
RoHS :
Compliant
REACH SVHC :
No SVHC
Voltage Rating :
1000VAC, 1400VDC
Min Operating Temperature :
-55 °C
Orientation :
N (Normal)
Mount :
Free Hanging
Shell Size - Insert :
22-21
Published :
2014
Gender :
Male
Number of Contacts :
21
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Contact Plating :
Datasheets
KPT06F22-21PF187
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 21 Positions Solder Cup Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock