KPT06F20-16SZ
Mfr.Part #
KPT06F20-16SZ
Description
CONN PLUG FMALE 16P GOLD SLD CUP
Circular Connector Assemblies
Total Number of Contacts :
16
Current Rating :
13A
Contact Material :
Copper
Voltage - Rated :
1000VAC 1400VDC
Features :
Strain Relief
Empty Shell :
No
REACH SVHC :
No SVHC
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Gender :
FEMALE
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Shell Material :
Aluminum Alloy
DIN Conformance :
No
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
50.0μin 1.27μm
Mixed Contacts :
Mount :
Cable, Free Hanging
Current Rating (Amps) :
13A
Shell Size, MIL :
Contact Style :
Socket
Feature :
Strain Relief
Non-RoHS Compliant
Option :
WATER PROOF
Filter Feature :
Backshell Type :
Solid
Length :
49mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Body Material :
Aluminium
Plating :
Cadmium, Chromate
Orientation :
Z
Max Current Rating :
22A
MIL Conformance :
yes
IEC Conformance :
Voltage Rating :
1000VAC, 1400VDC
Body Plating :
Cadmium
Radiation Hardening :
Subcategory :
Circular Connectors
Published :
Color :
Olive Drab
Number of Positions :
16
Datasheets
KPT06F20-16SZ
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 16 Positions Solder Cup Gold Olive Drab Cadmium Bulk Z Bayonet Lock