KPT06F20-16SX
Mfr.Part #
KPT06F20-16SX
Description
CONN PLUG FMALE 16P GOLD SLD CUP
Circular Connector Assemblies
Filter Feature :
No
Contact Style :
Socket
Max Current Rating :
22A
Option :
WATER PROOF
Voltage Rating :
1000VAC, 1400VDC
Olive Drab
Plating :
Cadmium, Chromate
Termination :
Solder Cup
Total Number of Contacts :
16
Body Plating :
Cadmium
Empty Shell :
No
Mixed Contacts :
Published :
Mounting Feature :
IEC Conformance :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Features :
Strain Relief
MIL Conformance :
yes
Feature :
Strain Relief
Number of Positions :
16
Primary Material :
Metal
DIN Conformance :
Radiation Hardening :
Current Rating :
13A
Voltage - Rated :
1000VAC 1400VDC
Contact Material :
Copper
Orientation :
X
Gender :
FEMALE
Environment Resistant
Length :
49mm
Current Rating (Amps) :
13A
Mount :
Cable, Free Hanging
Subcategory :
Circular Connectors
Body Material :
Aluminium
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Backshell Type :
Solid
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
REACH SVHC :
No SVHC
Shielding :
Datasheets
KPT06F20-16SX
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 16 Positions Solder Cup Gold Olive Drab Cadmium Bulk X Bayonet Lock